نوعی از قطعات پیش ساخته ساختمانی, دیوار پیش ساخته بتنی می باشد این دیواربتنی یکی از محصولات بتن آماده است و با استفاده از ریخته گری بتن تولید می شود.همچنین  در مراحل ساخت آن از یک فرم کلی و مرسوم استفاده می شود.

قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی

قطعات پیش ساخته بتنی دارای انواع متفاوتی است اما به طور کلی به سه دسته ی قطعات سقف و دیوار و قطعات متفرقه تقسیم می شوند:

1.قطعات دیوار پیش ساخته و مشبک

2.قطعات پیش ساخته ی دیوار های محوطه

3.قطعات پیش ساخته ی بتنی سفارشی

هر کدام از این سازه ها ترکیبات خاص خود را دارا می باشند اگر بخواهیم توضیحی مختصر در مورد هر کدام  بیان کنیم می توان گفت پایه ی اصلی همه ی آن ها بتن می باشد.

دو نوع ساختمان با بتن آماده ساخته می شوند :

1-ساختمان هایی که فقط ستون و تیر آنها در کارخانه ساخته شده و دیوار های جدا کننده و دیگر چیزها در سر ساختمان مونتاژ می شود. در این نوع سازه ها دیوارها معمولا گچی هستند و یا با آجرهای سبک و توخالی ساخته می شوند.

2-ساختمان هایی که تمام قطعاتشان به طور کامل در کارخانه ساخته می شود و در نتیجه ضرورتی به مونتاژ کاری سر ساختمان نیست. و قطعات تنها در محل ساختمان نصب می شود.

به طور کلی تولید قطعات آماده به چند روش متفاوت انجام می شود که عبارتند از :

- تولید قطعات پیش ساخته به صورت تکی و درجا

- تولید قطعات به صورت چند تایی

- تولید قطعات با استفاده از جا به جایی شاسی یا پالت جا به جایی

سیستم پیش ساخته به دو صورت اجرا می شود:

- اجرای ساختمان به روش خطی

- اجرای ساختمان به روش دیواری

مزایا و معایب

این شیوه باعث یک پارچه شدن دیوار ها می شود و برای نصب تاسیسات مکانیکی و الکتریکی نیازی به تخریب دیوار نمی باشد.

در مراحل اولیه دیوار پیش ساخته عایق خوبی برای صوت و حرارت نیست اما با اضافه شدن لایه های پلاستوفوم در بدنه ی دیوار، ساختمان دارای عایق صوت و حرارت می شود.

از این سازه ها در ساختمان های مسی با تعداد طبقات کم، پارکینگ ها با چندین طبقه،  سالن های ورزشی، کارخانه ها و دیوارهای محوطه، پل ها و تقاطع ها، مکان های خاص مثل پناه گاه ها و سقف سالن ها با دهانه های بزرگ می توان استفاده کرد.

چنین سازه هایی از نظر میزان هزینه و انرژی که در نصب آن ها به کار می رود برای مکان های کوچک مناسب نیستند و استفاده ی به صرفه ای ندارند.

با توجه به اینکه قطعات پیش ساخته بتنی تنها در کارخانه تولید می شوند استفاده از چنین محصولی نیازمند وجود کارخانه های متعدد  در تمامی شهر هاست تا بتوان دسترسی آسان و حمل و نقل راحت تری را داشت.

مراحل آن به شرح زیر است:

ابتدا اندازه ی قالب های اماده را در نظر می گیریم، سپس اندازه ی دیواری که میخواهیم در مکان مورد نظر ساخته شود را مد نظر قرار می دهیم.

طبق اندازه هایی که از یک دیوار پیش ساخته در ذهن داریم گوشه های هر قالب را با استفاده از میخ علامت گذاری می کنیم تا بدانیم محدوده ی نصب هر قالب از کجا تا کجا باید ادامه داشته باشد.

سپس میخ ها را با ریسمان به هم وصل می کنیم.

از محدوده ای که ریسمان ها را گذشته اند باید چاله حفر شود، این چاله باید چیزی حدود 30 سانتی متر عمق داشته باشد.

منبع: قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی

 

 


مشخصات

  • دانلود + ادامه مطلب (منبع اصلی)
  • کلمات کلیدی: ساخته ,قطعات ,ساختمان ,دیوار ,استفاده ,تولید ,تولید قطعات ,ساخته ساختمانی ,ساخته بتنی ,اجرای ساختمان ,داشته باشد
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارشدهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

رمان سنتر حفاظ رودیواری آرکا مووی مایکل پاپ طراحی سایت ارزان پایگاه اطلاع رسانی کانون فرهنگی هنری مساجد کاشمر مطالب گوناگون فروشگاه لوله و اتصالات فولادستان زندگی بنفش من، بدون من بازی و تکنولوژِی